barevné úpravy fotografií

barevné úpravy fotografií díl I. úvod do problematiky

Fotografové, grafici a bohužel i laická veřejnost mimo tyto obory se mě velice často ptájí jak správně upravit fotku. Za vším co mediálně vypadá velice jednoduše, se ve skutečnosti skrývá mnoho složitostí a niancí. Tím chci říci že neexistuje univerzální návod na to jak upravit fotografii, stejně jako neexistuje univerzální a jeden jediný návod na to jak upéct dort. Dort může být mnohobarevný, dvoubarevný, sladký, ovocný, tučný, čokoládový, marcipánový, jogurtový, … avšak nelze říci jaký dort je ten správný. Do puntíku stejně je to s úpravami, neboli postprocessingem, neboli postprodukcí obrazových předloh. Následující několikadílné články ti budou popisovat krok po kroku jak pochopit problematiku postprodukce – především barevné postprodukce – obrazových předloh. Články se v mnoha případech nebudou zabývat technickými detaily, neboť by to znamenalo napsat tlustou knihu a ne několik příspěvků na blog. No nic nudný úvod máme za sebou, tak směle do toho.

Chceš-li péci dort, musíš: 1/ mít ingredience, 2/ mít v čem ho péci, 3/ mít znalosti jak ho upéci. Platí zde důležité pravidlo, a to sice: 1b/ čím máte kvalitnější ingredience (v případě fotografie kvalita podkladových obrázků), tím je pravděpodobnost lepšího výsledku větší. 2b/ čím kvalitnější trouba a kuchyňské náčiní (v případě fotek kvalita hardware a to jak foto výbavy, počítače, LCD, komponentů, prostředí, sw, atd..) tím je též výsledek lepší. 3b/ alfou a omegou je umět upéci dort, tedy mít znalosti jak na to, což je nejdůležitější faktor. Též podotýkám, že nejlepší způsob, jak ovládnout všechny tři disciplíny, je že se budete stejnou mírou soustředit na zlepšení všech tří disciplín. Výsledky nebudou dobré, když budete mít fotografie vyfoceni iPhonem, které mají být použity na zvětšeniny 2×1 metr v galerii, stejně jako nebudou výsledky dokonalé, když budete postprocesing tvořit na kancelářském LCD za 7 tísíc Kč. Ale k tomu všemu se dostaneme v dalších dílech.

Nejdůležitější message z tohoto příspěvku pro tebe je: co chci dělat – chci se zábývat vytvářením ingrediencí pro dort, chci ho umět upéci, nebo chci umět obojí, jaké mám nároky na kvalitu výsledku, jaké mám reálné možnosti toho dosáhnout (čas na učení, finance na pořízení vybavení).

 

1 Comments for : barevné úpravy fotografií
  1. Pingback: barevné úpravy fotografií 2. | FlukeAtelier

Leave a Comment